Nanoblue Kaplamalı camları etkin mavi ışık filtresi sayesinde, sadece numaralı gözlük kullanıcıların değil herkesin günlük yaşamında kendi göz ve görme sağlığı için gereken camlardır. Günümüz teknolojisi hayatımızla bütünleşti bilgisayar ekranları, cep telefonları, LCD ve plazma televizyonlar, tabletler… vb. Bunların hepsi göz yorgunluğuna sebep olmaktadır. Mavi ışığı filtreleyen nanoblue camlar doğal görüşü bozmadan mavi ışığın büyük bir kısmını filtre eder kullanıcıların gözlerini dinlendirir. Görme yorgunluğundan kaynaklanan baş ağrıları olur.

Mavi ışık nedir?

Beyaz ışık içinde ışık tayfının oluşturduğu ana ve ara renkleri barındırır. İnsan gözü cisimlerden yansıyan ışığın retinaya düşmesiyle görmektedir. Korneayı geçen beyaz ışık kırılır. Renklere ayrıldığında gözün arka odasında retinaya ilk ulaşan mavi ışıktır. İlk ulaşmasının sebebi mavi ışık en yüksek enerji seviyesidir. Göze en büyük zararı da mavi ışık verir.


Mavi ışık kaynakları

Dijital çağ ile günlük kulanımı artan LED ışıklar ve teknolojik aygıtlar en güçlü mavi ışık kaynaklarıdır. Örneğin: Cep telefonları, Tablet bilgisayarlar, monitörler, Akıllı Televizyonlar, Televizyonlar, Florasan LED Aydınlatmalar, Arabaların Xenon Farları.

Mavi ışığın zararları

  • Gözlerimizi yoran yüksek enerji Mavi ışıktır. Baş ağrısına sebep olur.
  • Retinanın yaşlanmasına sebep olur.
  • Makula dejenerasyonunun sebeplerindendir.
  • Göz merceğinde en çok kırılan mavi ışık olduğu için görüntüyü miyop’a çevirir.
  • Görüntüyü bozar.